A ROI (return of investment) egy sok esetben hibásan megközelített tényező a bányászgépeket vásárlók körében. Bár többször foglalkoztunk már a témával, azt hiszem, hogy ez még mindig nem tisztázott fogalom.
A mindenki által épített bányászgépek bekerülési költsége legyen ~3.000.000 Ft (ne ijedjen meg senki, ennél azért alacsonyabb összegből is érdemes befektetni). Ezt a költséget két részre szoktuk elkülöníteni. Az alapgépre és az ebbe bekerülő videokártyákra.
Az alapgép, mint tudjuk, nem termel kriptovalutát, viszont elengedhetetlen egy bányászgép működtetéséhez. Ami fontos számunkra itt az az a tényező, hogy a többszázezer forintba kerülő, haszontalannak tűnő alapgép értékét mekkora bányászteljesítmény - esetünkben megahash - fogja visszatermelni. Amennyiben egy 8 videokártya kezelésére képes alapgépbe csak 3 db videokártyát szerelünk, annak a 3 db videokártya össz teljesítményének kell visszatermelnie a saját bekerülési költségén felül az alapgép költségét is. Ugyanezen típusú videokártyákból 8 db más sokkal sokkal hamarabb kitermeli az alapgép költségét.
Mi a legnagyobb tévedés a megtérülési idővel kapcsolatosan?
A megvásárolt bányászgép egy fizikai ingóság, melynek van egy amortizációs értéke. Itt most nem a cégek által leírható amortizációs kulcsról beszélek, hanem arról, hogy az ügyfél által megvásárolt bányászgép valós használtértékkel rendelkezik az első év után, azaz értékesíthető. 2022. áprilisában a fellelhető Ethereum bányász kalkulátorok alapján a megtérülési idő nagyjából 20-22 hónap, de a könnyebb megértés érdekében egészítsük ki 2 évre, azaz 24 hónapra. Tegyük fel, hogy a 3.000.000 Ft-ba kerülő gép, mely abban az esetben, ha 24 hó alatt térül meg, az első év után 50%-os megtérülésre lehet számítani. Azonban sokan elfelejtik, hogy az amortizáció ugyanezen időszak altt csak ~25-30%, így tehát a megvásárolt konfiguráció ennyivel fog kevesebbet érni az első év végén.
Számszerűleg
A gép értéke 3.000.000 Ft, ez a kalkulátorok alapján kitermel 1.500.000 Ft-nyi Ethereumot. Hogyha eladjuk a gépet az első év végén, akkor ezt 2.100.000 Ft-ért tudjuk megtenni nagyon rossz esetben is, 900.000 Ft-ot elveszítve, viszont az Ethereum termelés ezen időszakban 1.500.000 Ft - 900.000 Ft = 600.000 Ft-ot termelt. Szükséges megkeresnünk azt a pontot, amikor ez az érték 0, azaz 0-n vagyunk a befektetéssel, ez fogja megmondani a pontos megtérülési időt. Amennyiben a havi nyereségünk a 24 hónapos megtérülésből adódóan 125.000 Ft, akkor eloszthatjuk a 600.000 Ft nyereségünket 125.000 Ft-al, ennek az eredménye 4.8 lesz, azaz 4.8 hónap után valójában már megtérült a befektetésünk abban az esetben is, ha kis túlzással számoltuk a 22 hónapos kalkulátor szerinti ROI-t.
A valós, kalkulátorok alapján való megtérülés számítás egyenlő a jóslással a mi nézetünk szerint, viszont abban az esetben, ha az árfolyam és a nehézségi szint aránya nem változik, akkor valójában a 24 hónapot megtérülés 30%-os értékvesztéssel kalkulálva 7.3 hónap abban az esetben, ha tényleg ésszerűen gondolkodik a befektető.