A kriptovaluta bányászat megkezdése előtt fontos kérdés, hogy milyen típusú videokártyát vásároljunk meg. A legelső szempont a mi javaslatunk szerint mindig az, hogy a megvásárolt videokártya később eladható legyen. Ez a döntés a megtérülési időnek is jelentősen kedvez, tekintve, hogy egy olyan eszközt vásárolunk, mely már a 4-5. hónap után megtérül abban az esetben, ha a gépünk értékesítésre kerülne. Ezen feltétel vonatkozásában kerüljük a régi, RX570, 580, 1070, 1080, 1660 típusú videokártyákat. A piac minden felfutáskor beárazza a videokártyákat, ami legtöbb esetben az induló ár akár dupláját is eredményezheti, régebbi kártyáknál pedig akár háromszorosa is lehet.
Nvidia vagy AMD a jobb bányászathoz?
A bányászat során különböző algoritmusokat futtatunk. Ezen algoritmusok elkülönülhetnek, használhatják a VRAM-ot, illetve a GPU-t is. Néhány alternatív algoritmus jelentősebb mértékben használja a GPU-t, mint az Ethereum-nál használt Dagger Hashimoto algoritmus, épp ezért jobban boldogulnak az Nvidia által gyártott kártyák más algoritmusokon. Természetesen abban az esetben, ha az ár-érték arány úgy hozza, bátran ajánljuk az AMD-t is.
Milyen márkát vásároljak?
Minden gyártó cég, legyen az a legkisebb, vagy a legnagyobb, az Nvidia vagy AMD licence alapján gyárthatja le az eszközöket. Ezen licencek tartalmaznak olyan megfelelőségi minimumot, ami garantálja az előírt minőséget. A kisebb gyártókra is ugynazok a garanciális feltételek vonatkoznak, mint a nagyobbakra, így az alacsonyabb ár-érték arányból következő gyorsabb megtérülés miatt mi is legfőképp az olcsóbb típusokat alkalmazzuk. Garanciáztatási tapasztalataink is ezen elvünk mellett állnak, sokkal kisebb arányban hibásodnak meg az olcsóbb videokártyák. Ez alól kivételt jelentenek természetesen azok a típusok, ahol a hűtés gyengébbnek bizonyul.
A legerősebb kártyát szeretném! NE!
Sokan azzal keresnek meg mindet, hogy szeretne egy bányászgépet a legerősebb kártyákkal szerelve. Az erős kártyák ár-érték aránya sokszor jelentősen rosszabb, mint egy "közepes szintű", RTX 3070, RTX 3060, RTX 3060 Ti típusoké.
GDDR6-GDDR6X
Az Nvidia gyártó által forgalmazott videokártyákat két külön VRAM típussal szerelték. Ez a GDDR6 és a GDDR6X. Utóbbinál a hőátadó közeg (thermalpad) hővezető képessége jellemzően alacsonyabb minőséget képvisel, mint amelyre a VRAM-nak szüksége lenne, így ez a normál 86° körüli hőfok helyett a bányászat során 110°-on is dolgozhat, amilyen érték mellett már teljesítménybeli limitáció lép életbe. Ennek okán az eredetileg 122 Mh teljesítménnyel rendelkező RTX 3090 akár 90 Mh-re is visszaeshet, mindennemű külső ráhatás nélkül. Ennek kiküszöbölésére létezik megoldás, ami a thermalpad cseréje, viszont ebben az esetben a garanciáztatáshoz szükséges feltételeket megszegve a videokártyákat meg kell bontani. A környezeti hőre rendkívül érzékenyek, kizárólag klímás helyiségben ajánljuk a működtetését. Léteznek kivételek, néhány gyártó erősebb thermalpadokat alkalmaz, viszont ezekből szinte lehetetlen beszerezni, éppen ezért az érintett kártyákat nem javasoljuk, mi is csak kifejezett kérésre, az Ügyfél tájékoztatását követően dolgozunk velük: RTX 3070 Ti, RTX 3080, RTX 3080 Ti, RTX 3090, RTX 3090 Ti.